Nawadnianie

W pierwszym tygodniu od rozłożenia trawnika należy szczególnie pamiętać o wodzie. Warunkiem przyjęcia się darni jest codzienne obfite nawadnianie. Jest to okres wyjątkowo ważny ze względu na wypuszczanie z darni korzeni wrastających się w nowe podłoże.


Po około 7 dniach podlewanie należy stopniowo ograniczać, aż do optymalnej dla trawnika ilości – 1-3 razy w tygodniu. Najlepszą do tego porą jest wczesny ranek. Pamiętajmy aby robić to rzadziej ale solidnie. Płytkie podlewanie jest nieefektywne, woda szybciej odparowuje, a także potęguje zjawisko „rozleniwienia”. Z założenia darń ma sama szukać wody za pomocą systemu korzeniowego, dzięki czemu będzie on lepiej rozbudowany i silniejszy.


Trawniki na podłożu bardziej przepuszczalnym, podlewajmy nieco częściej a mniej intensywnie, ograniczymy w ten sposób straty wody.


Zbyt płytkie wykształcenie się systemu korzeniowego czyni trawnik mniej odpornym na czasowe niedobory wody, oraz zwiększa ryzyko występowania chorób grzybowych.


Nieprawidłowe podlewanie jest główną przyczyną chorób traw.


Wbrew pozorom nie trzeba nawadniać często – trzeba nawadniać racjonalnie, dlatego warto zainteresować się automatycznym systemem nawadniającym.


W przypadku zakupu trawy z opcją ułożenia i budową systemu nawadniającego mogą Państwo liczyć na rabat.